Pavel Žofka

Profesionální horský vůdce IFMGA

Narodil jsem se 14. března 1969 v Ostravě. Už jako dítě jsem čas trávil s rodiči v rodných Beskydech, v zimě i v létě v staré chalupě. Dále pak to byly pravidelné lyžařské zájezdy do moravských a slovenských lyžařských středisek. Přes léto pak turistika po vlastech českých i slovenských. Na lyžích a horách jsem byl prakticky od narození. To ve mne zůstalo tak, že jsem se před několika lety přestěhoval s ženou a dvěmi dětmi pod Králický Sněžník.

O horách a horolezcích se doma mluvilo často, hodně ve spojitosti s Luďkem Záhoranským. Byl první, kdo mne hodně horami ovlivnil, jeho povídání o horách, lidech a expedicích mi zůstalo silně v paměti; v té době to byl pro mne největší z hrdinů…

Na základní škole jsem dělal hodně sportů, od tenisu po judo, pak mne kamarádi přivedli k milovanému basketbalu, kterému jsem se na vrcholové úrovni věnoval až do svých 25 let. K tomu mi vždy zůstal nějaký čas na lyže, hory, lezení.

Zpátky natrvalo k horám mne přivedla vysoká škola a výborná parta, kterou jsem na studiích potkal. Svým dílem přispěli taky jedineční profesoři tělocviku na vysoké škole VŠB v Ostravě, s kterými jsem absolvoval různé kurzy outdorových aktivit, dokonce jsme postavili jednu z prvních lezeckých stěn na kolejích. Už ke konci studia na vysoké škole jsem s kamarády provozoval jednu z prvních komerčních lezeckých stěn Eliass v České republice

… v devadesátých letech to byly extrémní sjezdy na lyžích ve Vysokých Tatrách a skialpové přechody; v létě skalní výstupy na českých pískovcových skalách, vícedélkové lezení v Alpách a Dolomitech. Potkal jsem se s Filipem Šilhanem s kterým jsem strávil krásné chvíle ve skalách. Dušan Stuchlík mne na zájezdu v Chamonix blíže seznámil kdo je horský vůdce… Tito kamarádi mi dali další směr.

Pár let se mi všechny tyhle zážitky a sny převalovaly v hlavě, a pak už nebylo daleko, abych se v roce 2007 přihlásil do vzdělání IFMGA – horský vůdce. To jsem v roce 2010 úspěšně ukončil a získal mezinárodní licenci Horský vůdce IFMGA.

Mou další zálibou a částečně i živobytím byl grafický design a fotografování. Pracoval jsem ve své firmě, ve které jsem realizoval své nápady pro české i zahraniční outdorové firmy. Mé fotografie byly publikovány v produktových katalozích několika outdorových firem či nástěnných kalendářích. Podílel jsem se na dvou knihách o lezení, které vyšly v Česku. Zabýval jsem se vydavatelskou činností se zaměřením na outdor, extrémní sporty v přírodě – kalendáře, průvodce, knihy se zaměřením outdoor apod. Ale horský vůdce zvítězil…

Pět let jsem pracoval pro firmu Vertical, která má zastoupení značek Petzl, Thermarest, Karrimor, MSR apod., další dva roky jsem pracoval pro značku Oakley. Dnes se mému povolání horský vůdce věnuji naplno, je to moje práce na plný úvazek. Ve svém bydlišti pod Králickým Sněžníkem provozuji Skialp Outdoor Shop – půjčovna skialpinistických lyží, prodej všeho, co ke skialpinismu potřebujete. K tomu samozřejmě služby horského vůdce – túry, tipy, rady a praxe

… a těším se na vaši návštěvu.

Lezení po skalách, hory, skialpinismus a lyžování ve volném terénu se stalo mojí drogou…

Mountain Guide – Bergfuhrer – Guide de Montagne – Guida

Kdo je horský vůdce?

Horský vůdce s licencí IFMGA je někdo, kdo má nejvyšší odborné vzdělání pro školení a vedení lidí v horách, při lezení, skialpinismu nebo mountaineeringu.

Horský vůdce IFMGA má mnoho různých podob – co však mají všichni horští vůdci společné, je jejich nadšení pro hory. Alpinistická průprava horského vůdce se upevňuje tvrdým výcvikovým a hodnotícím kurzem, který trvá od přijetí po závěrečnou zkoušku 3 roky, resp. maximálně 5 let.

Výukový program se skládá z jednotlivých bloků, kde každý frekventant skládá z těchto bloků zkoušky, výcvik dále pokračuje dílčí zkouškou aspirant horský vůdce. Po této zkoušce je pak každý aspirant povinen pracovat pod dohledem horského vůdce. Absolováním těchto těžkých aspirantských túr po dobu minimálně jednoho roku získá budoucí horský vůdce neocenitelné zkušenosti. Po této zkušební době a absolvování dalších bloků výuky je aspirant na horského vůdce připraven vykonat závěrečnou zkoušku s titulem Horský vůdce IFMGA.

Pravidelný výcvik zaměřený na profesionální růst udržuje u horských vůdců přehled o nejnovějších technikách a standardech. Horští vůdci IFMGA jsou mezinárodní odborníci, co se týče hor. Horský vůdce je pro Vás ta nejlepší a nejjistější volba.

Proč si najmout
horského vůdce IFMGA?

Alpinismus, lezení nebo lyžování s horským vůdcem vám poskytne klid v duši a vědomí, že jste si vybrali toho nejlepšího. Tu nejlepší osobu, se kterou se můžete vydat kamkoli, kam vás vaše ambice zavedou, dnes i v budoucnu. Nejlepší lezce a alpinisty.

Čeští horští vůdci vyžadují nejvyšší vstupní standard ze všech kvalifikací v České republice a mezi svými členy mají mnohé z těch nejlepších v celé zemi. Zvládnou na lyžích všechny typy terénu, od lyžařských stop až po vrcholky nejvyšších hor světa. Horský vůdce vám také může dát pár užitečných tipů, které vám pomohou zlepšit vaši techniku v náročnějších podmínkách mimo stopu a jsou takřka jedinými kvalifikovanými profesionály; mohou vám poskytnout základní dovednosti z oblasti skialpinismu.

Když lezete nebo lyžujete s horským vůdcem, jste s někým, kdo má skutečně komplexní přehled o horách. Horský vůdce IFMGA Vám může pomoci pokračovat do libovolných míst na světě, kam Vás Vaše hory zavedou, a naučí Vás se v nich orientovat a zvládnout je.

… musíme říkat víc?

A kromě toho…

Mnozí vůdci rozšiřují své služby a obstarávají pro své klienty kompletní cestovní plán, zařizují dopravu, chatu a ubytování v údolí. Takže pokud jste zaneprázdněný člověk, který hledá způsoby, jak zmaximalizovat svůj volný čas v horách, nepotřebujete nic než Českého horského vůdce, který z vašich ramen převezme veškerou  zodpovědnost za organizaci.

Najde pro Vás ty nejlepší dostupné podmínky – vše, co musíte udělat, je, že se s horským vůdcem vydáte do hor!

Ceny

Obvyklý minimální tarif za vedení profesionálním horským vůdcem IFMGA v horách je minimálně 280 €/den nebo jiné měny dle aktuálního kurzu.

Cena obsahuje odměnu za vedení túry a služby horského vůdce. Neobsahuje jeho náklady na pobyt v horách s Vámi. Ostatní výdaje si horský vůdce může nechat uhradit klientem po oboustranné dohodě.


Podporují mne

Italská firma vyrábějící oblečení pro outdoor.

Tady Vás baví svět. Vyléčit, relaxovat, odpočinout.

Produkty na skialpinismus, běh, horolezectví a turistiku.

Lezecké a boulderingové centrum nejen pro lezce.

Komplexní služby v oblasti sportovní medicíny.