Pavel Žofka

Profesionální horský vůdce IFMGA

Narodil jsem se 14. března 1969 v Ostravě. Už jako dítě jsem většinu volného času a víkendy trávil s rodiči v rodných Beskydech na chalupě, v zimě to byly pravidelné lyžařské zájezdy do moravských a slovenských lyžařských středisek. Přes léto pak turistika po vlastech českých i slovenských. Na lyžích a horách jsem byl prakticky od narození. To ve mne zakořenilo tak, že jsem se před několika lety přestěhoval s ženou a dvěmi dětmi pod Králický Sněžník.

O horách a horolezcích se doma mluvilo často, hodně ve spojitosti s Luďkem Záhoranským. Byl první, kdo mne hodně ovlivnil, jeho povídání o horách, lidech a expedicích mi zůstalo hodně v paměti, byli to pro mne v té době nedostižní hrdinové.

Na základní škole jsem se nejprve věnoval judu, pak mne kamarádi přivedli k basketbalu, kterému jsem se na vrcholové úrovni věnoval až do svých 25 let. K tomu mi vždy zůstal nějaký čas na lyže, hory, lezení.

Zpátky natrvalo k horám mne přivedla vysoká škola a výborná parta, kterou jsem na studiích potkal. Svým dílem přispěli taky jedineční profesoři tělocviku na vysoké škole, s kterými jsem absolvoval různé kurzy outdorových aktivit, postavili jsme si i vlastní lezeckou stěnu. Už ke konci studia na vysoké škole jsem s kamarády provozoval jednu z prvních komerčních lezeckých stěn v České republice. Lezení po skalách, hory, skialpinismus a lyžování ve volném terénu se stalo mojí drogou.

V devadesátých letech to byly extrémní sjezdy na lyžích v Tatrách, skialpové přechody, v létě skalní výstupy na českých pískovcových skalách, vícedélkové lezení v Alpách a Dolomitech. Potkal jsem se s Filipem Šilhanem a Dušanem Stuchlíkem, kteří mi ukázali další směr. Ke konci devadesátých let jsem se poprvé seznámil s povoláním horský vůdce. Pár let se mi všechny tyhle zážitky a sny převalovaly v hlavě, a pak už nebylo daleko, abych se v roce 2007 přihlásil do vzdělání IFMGA. To jsem v roce 2010 úspěšně ukončil a získal mezinárodní licenci Horský vůdce IFMGA.

Mou další zálibou a částečně i živobytím je grafický design a fotografování. Pracuji ve společnosti Rock Art Studio, ve které jsem realizoval své nápady pro české i zahraniční outdorové firmy. Mé fotografie byly publikovány v produktových katalozích několika outdorových firem. Podílel jsem se designově i obsahově fotografiemi na dvou knihách o lezení, které vyšly v Česku. Zabývám se vydavatelskou činností se zaměřením na outdor, extrémní sporty v přírodě – kalendáře, průvodce, knihy se zaměřením na lezeckou a outdorovou tematiku.

Pět let jsem pracoval jako obchodní zástupce u českého zastoupení značek Petzl, Thermarest, Karrimor, MSR a dalších. Pak jsem dva roky pracoval u české pobočky firmy Oakley. Dnes se mému povolání horský vůdce věnuji naplno, je to moje práce na plný úvazek. Ve skiresortu Dolní Morava provozuji skialpinistické Test Centrum a skialpový obchůdek s plno krásnými věcičkami na tento sport.

Výstupy

90. léta minulého století

 • nespočet skalních výstupů do obtížnosti 9 UIAA (české pískovce Adršpach, Labské údolí, Arco, jižní Francie, Rätikon)
 • sjezdy na lyžích ve Vysokých Tatrách: žlaby Červený, Diablův , Satanův, Laštovičia štrbina, centrální žlab Vysoká, Jahňačí štít, Kolový štít a další. Skalní výstupy v Tatrách, Alpách, Dolomitech
 • skialpové přechody Roháčů a Vysokých Tater

2003

 • skialp přechody (Hoch Tirol a další)

2006

 • expedice Mustagh Ata (Čína, Karakoram) – sjezd na lyžích z vrcholu 7 546 mnm

2007

 • úspěšné přijetí do kurzu horský vůdce

2008

 • skalní lezení v Red River Gorge – USA

2010

 • dokončil jsem vzdělání IFMGA a stal se horským vůdcem IFMGA

Kde se mohl v roce vyskytuji jako horský vůdce

prosinec – březen

 • lavinové a skialpinistické kurzy, lezení ledů, Dolní Morava

březen – květen

 • skialp Alpy, Vysoké Tatry

květen – červen

 • skalní lezení: Evropa

červen – říjen

 • výstupy, lezení na písku, skalní lezení – Alpy, Vysoké Tatry

září – říjen

 • tatranské vrcholy, lezení – Vysoké Tatry

říjen – listopad

 • skalní lezení: jih Evropy

Horský vůdce

Kdo je horský vůdce?

Horský vůdce s licencí IFMGA je někdo, kdo má nejvyšší odbornou kvalifikaci na světě pro vzdělávání a vedení lidí v horách, ať už při skitouringu, lezení či alpinismu.

Horský vůdce IFMGA má mnoho různých podob – co však mají všichni horští vůdci společné, je jejich nadšení pro hory. Alpinistická průprava horského vůdce se upevňuje tvrdým výcvikovým a hodnotícím kurzem, který trvá od přijetí po závěrečnou zkoušku 3 roky, resp. maximálně 5 let. Výukový program se skládá z jednotlivých bloků, kde každý frekventant skládá z těchto bloků zkoušky, výcvik pak pokračuje dílčí zkouškou aspirant horský vůdce. Po této zkoušce je pak každý aspirant povinen pracovat pod přímým a nebo nepřímým dohledem horského vůdce. Důvodem těchto aspirantských túr je po dobu minimálně jednoho roku získání zkušeností a praxe přímo při vedení hostů v terénu. Po této zkušební době a absolvování několika dalších bloků výuky je aspirant připraven vykonat závěrečnou zkoušku s titulem horský vůdce IFMGA.

Pravidelný výcvik zaměřený na profesionální růst udržuje u horských vůdců přehled o nejnovějších technikách a standardech. Horští vůdci IFMGA jsou mezinárodní odborníci, co se týče hor. Horský vůdce je pro Vás ta nejlepší a nejjistější volba.

Proč si najmout horského vůdce IFMGA?

Alpinismus, lezení nebo lyžování s horským vůdcem vám poskytne klid v duši a vědomí, že jste si vybrali toho nejlepšího. Tu nejlepší osobu, se kterou se můžete vydat kamkoli, kam vás vaše ambice zavedou, dnes i v budoucnu. Nejlepší lezce a alpinisty.

Čeští horští vůdci vyžadují nejvyšší vstupní standard ze všech kvalifikací v České republice a mezi svými členy mají mnohé z těch nejlepších v celé zemi. Zvládnou na lyžích všechny typy terénu, od lyžařských stop až po vrcholky nejvyšších hor světa. Horský vůdce vám také může dát pár užitečných tipů, které vám pomohou zlepšit vaši techniku v náročnějších podmínkách mimo stopu a jsou takřka jedinými kvalifikovanými profesionály; mohou vám poskytnout základní dovednosti z oblasti skialpinismu.

Když lezete nebo lyžujete s horským vůdcem, jste s někým, kdo má skutečně mezinárodní přehled o horách. Horský vůdce IFMGA Vám může pomoci pokračovat do libovolných míst na světě, kam Vás Vaše hory zavedou, a na úroveň, k níž směřujete.

Musíme říkat víc?

A kromě toho…

Mnozí vůdci rozšiřují své služby a obstarávají pro své klienty kompletní cestovní plán, zařizují dopravu, chatu a ubytování v údolí. Takže pokud jste vytížený člověk, který hledá způsoby, jak zmaximalizovat svůj volný čas v horách, nepotřebujete nic než Českého horského vůdce, který z vašich ramen převezme veškerou  zodpovědnost za organizaci. Najde pro Vás ty nejlepší dostupné podmínky – vše, co musíte udělat, je, že dorazíte!

Ceny

Obvyklý minimální tarif za vedení v horách, ve skále, ledu, mixech a ve skialpinistických terénech činí minimálně 250 €/den nebo Kč dle aktuálního kurzu.

Cena obsahuje odměnu za vedení túry a služby horského vůdce.

Ostatní výdaje si horský vůdce může nechat uhradit klientem po oboustranné dohodě.

Počet hostů na túře

Maximální počet hostů na túře dle vnitřní směrnice ČAHV a dále dle zákonů a směrnic dalších členských zemí IFMGA/IVBV/UIAGM. Horský vůdce může mít tyto maximální počty klientů:

 • kurz lezení na písku: 2
 • kurz lezení na stěně: 6
 • kurz lezení na skále: 4
 • kurz lezení v ledu: 4
 • kurz skialp neledovcový terén: 8
 • kurz skialp ledovcový terén: 6
 • vedení ve skalním terénu do stupně III UIAA: 3
 • vedení v mixovém terénu od stupně III UIAA: 2
 • vedení v ledu: 2
 • vedení v mix. terénu do stupně III UIAA + led do 40°: 3
 • skialp v neledovcovém terénu: 8
 • skialp v ledovcovém terénu: 6

Podporují mne

Italská firma vyrábějící oblečení pro outdoor.

Tady Vás baví svět. Vyléčit, relaxovat, odpočinout.

Produkty na skialpinismus, běh, horolezectví a turistiku.

Lezecké a boulderingové centrum nejen pro lezce.

Komplexní služby v oblasti sportovní medicíny.