Profil Pavel Žofka

zofin_guide2_smalNarodil jsem se 14. 3. 1969 v Ostravě. Už jako dítě jsem většinu volného času a víkendy trávil s rodiči v rodných Beskydech na chalupě, v zimě to byly pravidelné lyžařské zájezdy do moravských a slovenských lyžařských středisek. Přes léto pak turistika po vlastech českých i slovenských. Na lyžích a horách jsem byl prakticky od narození. To ve mne zakořenilo tak, že jsem se před několika lety přestěhoval s ženou a dvěmi dětmi pod Králický Sněžník.
O horách a horolezcích se doma mluvilo často, hodně ve spojitosti s Luďkem  Záhoranským. Byl první, kdo mne hodně ovlivnil, jeho povídání o horách, lidech a expedicích mi zůstalo hodně v paměti, byli to pro mne v té době nedostižní hrdinové…
Na základní škole jsem se nejprve věnoval judu, pak mne kamarádi přivedli k basketbalu, kterému jsem se na vrcholové úrovni věnoval až do svých 25 let. K tomu mi vždy zůstal nějaký čas na lyže, hory, lezení.
Zpátky natrvalo k horám mne přivedla vysoká škola a výborná parta, kterou jsem na studiích potkal. Svým dílem přispěli taky jedineční profesoři tělocviku na vysoké škole, s kterými jsem absolvoval různé kurzy outdorových aktivit, postavili jsme si i vlastní lezeckou stěnu. Už ke konci studia na vysoké škole jsem s kamarády provozoval jednu z prvních komerčních lezeckých stěn v České republice. Lezení po skalách, hory, skialpinismus a lyžování ve volném terénu se stalo mojí drogou.
V devadesátých letech to byly extrémní sjezdy na lyžích v Tatrách, skialpové přechody, v létě skalní výstupy na českých pískovcových skalách, vícedélkové lezení v Alpách a Dolomitech. Potkal jsem se s Filipem Šilhanem a Dušanem Stuchlíkem, kteří mi ukázali další směr. Ke konci devadesátých let jsem se poprvé seznámil s povoláním horský vůdce. Pár let se mi všechny tyhle zážitky a sny převalovaly v hlavě, a pak už nebylo daleko, abych se v roce 2007 přihlásil do vzdělání IFMGA.  To jsem v roce 2010 úspěšně ukončil a získal mezinárodní licenci Horský vůdce IFMGA.
Mou další zálibou a částečně i živobytím je grafický design a fotografování. Pracuji ve společnosti Rock Art Studio, ve které jsem realizoval své nápady pro české i zahraniční outdorové  firmy.  Mé fotografie byly publikovány v produktových katalozích několika outdorových firem. Podílel jsem se designově i obsahově fotografiemi na dvou knihách o lezení, které vyšly v Česku. Zabývám se vydavatelskou činností se zaměřením na outdor, extrémní sporty v přírodě – kalendáře, průvodce, knihy se zaměřením na lezeckou a outdorovou tematiku.
Pět let jsem pracoval jako obchodní zástupce u českého zastoupení značek Petzl, Thermarest, Karrimor, MSR a dalších. Pak jsem dva roky pracoval u české pobočky firmy Oakley. Dnes se mému povolání horský vůdce věnuji naplno, je to moje práce na plný úvazek. Ve skiresortu Dolní Morava provozuji skialpinistické Test Centrum a skialpový obchůdek s plno krásnými věcičkami na tento sport.

Profese:
profesionální horský vůdce, příležitostný fotograf a grafik…
Vzdělání:
základní, střední průmyslová škola, Vysoká škola báňská.
Další záliby:
Cyklistika, běh, tenis, ostatní sporty v přírodě s příchutí adrenalinu.
Výstupy:
V 90 letech min. století:
• nespočet skalních výstupů do obtížnosti 9 UIAA (české pískovce Adršpach, Labské údolí, Arco, jižní Francie, Ratikon)
• sjezdy na lyžích ve Vysokých Tatrách: žlaby Červený, Diablův , Satanův, Laštovičia štrbina, centrální žlab Vysoká, Jahňačí štít, Kolový štít a další. Skalní výstupy v Tatrách, Alpách, Dolomitech
• skialpové přechody Roháčů a Vysokých Tater
2003:
• skialp přechody (Hoch Tirol a další)
2006:
• expedice Mustagh Ata (Čína, Karakoram) – sjezd na lyžích z vrcholu 7.546 m n.m.
2007:
• úspěšné přijetí do kurzu horský vůdce
2008:
• skalní lezení v Red River Gorge – USA
2010:
• dokončil jsem vzdělání IFMGA a stal se horským vůdcem IFMGA.

Kontakty na mne najdete zde.

Curiculum vitae (formát pdf)


Rozhovor Janka Bednaříka
se mnou, ještě jako aspirantem na Horského vůdce.
Profil
z festivalu BANFF.
Horský vůdce rozhovor pro festival Obzory.

Kde bych se mohl v roce pravděpodobně vyskytovat jako horský vůdce:
prosinec – březen: lavinové a skialpinistické kurzy, lezení ledů, Dolní Morava
březen – květen: skialp Alpy, Vysoké Tatry
květen – červen: skalní lezení: Evropa
červen – říjen: výstupy, lezení na písku, skalní lezení – Alpy, Vysoké Tatry
září – říjen: tatranské vrcholy, lezení – Vysoké Tatry
říjen – listopad: skalní lezení: jih Evropy

Komentáře nejsou povoleny.